Ne aramıştınız?

2024-05-21

2.150 Ton Ağırlığındaki 3 STS Vinç Haydarpaşa Limanı’ndan Mardaş Limanı’na Taşındı.

Hareket, Haydarpaşa Limanı’nda montajını gerçekleştirdiği her biri 2.150 ton ağırlığındaki 3 adet STS Vinci (Liman Vinci) Haydarpaşa Limanı’ndan İstanbul Boğaz’ını kullanarak Mardaş Limanı’na taşıdı.

2.150 ton ağırlığında, 90 metre yüksekliğinde 25 metre genişliğinde ve 2 bom arasındaki genişliği 150 metre olan 3 ayrı liman vincinin mühendislik, montaj, ağır yük taşıma, deniz taşıması işlemlerinin tamamı Hareket tarafından gerçekleştirildi. İrlanda’dan gemi ile Haydarpaşa limanına gelen vincin parçaları Hareket tarafından oluşturulan yerleşim planına göre indirildikten sonra en ağır parçası 250 ton olacak şekilde iki adet yüksek kapasiteli paletli vinç yardımı ile montajı gerçekleştirildi.

Yükün ağırlığının ve genişliğinin fazla, uzunluğunun yüksek olması, indirme limanının darlığı, iki limanın rıhtım yüksekliklerinin farklı olması sebebiyle mühendis ekibimiz projenin ve operasyonun her aşamasını planlayarak çalışmalarını yürüttü.

Mühendislerimiz yaptığı çalışmalar sonucunda Dünyada az sayıda gerçekleştirilmiş bir load in ve load out operasyonunu tamamladı. Haydarpaşa Limanı’nda, liman yüksekliğinin 2.20 metre, Mardaş Limanı’nda ise liman yüksekliğinin 3.60 metre olması nedeniyle mühendislerimiz, load out ve load in operasyonlarının yandan iniş-biniş yapılacak şekilde olmasının daha güvenli olacağını tespit etti. Tüm çalışmalar doğrultusunda STS Vinçlerin iskele sancak tarafından sorunsuz yüklenmesi, taşınması ve Mardaş Limanı’na indirilmesini operasyonu başarıyla gerçekleştirildi. Her aşaması titizlikle planlanan proje ve buna göre gerçekleştirilen başarılı operasyonlar sonucunda dünyada sayılı, Türkiye’deki ilk ve tek çift bomlu 3 adet STS Vinci Mardaş Limanı’na sıfır hata ile teslim edildi.

Projede deniz taşıması esnasında Liman Başkanlığı ve Kıyı Emniyeti’nin destekleriyle toplamda 3 STS Vincin taşınması için boğaz geçişleri her seferinde 5 saat trafiğe kapatıldı. Müşterimize anahtar teslim hizmet verdiğimiz projede, alanında uzman 12 kişilik mühendis ekibi, 10 kişilik vinç ekibi, 45 kişilik montaj ekibi, 30 kişilik ağır nakliye, balast ve lashing ekibi olmak üzere toplamda 97 personel görev aldı.